top of page

moje

Poděkování

Milí čtenáři, jsem nadšená, že se s vámi mohu podělit o svůj první román 'Tam, kde volá moře' inspirovaný mým životem v krásné Austrálii,
která se mi stala na několik let domovem.

Chtěla bych v první řadě poděkovat všem v nakladatelství Albatros Media za to, že ve mě věřili, a převážně mé editorce Jarmile Frejtichové, jejíž trpělivost od začátku neměla konce. Její pečlivost a důslednost v práci s mým textem, je neocenitelná a jedině díky ní, moje už často kostrbatá čeština, získala čitelnou formu. 

Velké díky posílám mé mamince Jiřině,
za její lásku, důvěru a volnost.

 

Děkuji také mé lepší polovičce, která ve mě nikdy nepřestala věřit a jehož podpora mi je vzorem. Nebýt něj, krásy Austrálie bych zřejmě nikdy neobjevila. Díky synovi, jehož literární talent mě často přinutil přepsat celé pasáže, a který se zasloužil o poetický název mé prvotiny.

 

Díky také dceři, bez jejíž pozitivního pohledu na svět, by příběh Kary vypadal úplně jinak. Velké díky putují Dáši, co mi dodala odvahu rukopis nakladatelství nabídnout; Janice za její příběhy z dětství v Sydney a také drahé Chris, která se mnou před odstěhováním do Tasmánie prochodila nesčetné kilometry po pláži a debatovala se mnou o všemožných lidských příbězích.

 

V neposlední řadě velké díky panu Miloslavu Stinglovi, který mě ovlivnil svými knihami víc, než si umím přiznat.

 

Nedokázala bych to bez vás všech.

Tam, kde volá moře je sice fikční příběh, ale místa popsaná v něm, jsou velmi opravdová včetně
Northern Beaches s ikonickým Kuringai Národní parkem
a krásnou Pittwater. 

I když se příběh odehrává v 2011, mohl se odehrát kdykoliv. Pan Josef je postava sice vymyšlená, ale hrdinství a strádání českých letců a jejich rodin je i dnes velmi aktuální téma, které by nemělo být zapomenuto. Stejně poutavé jsou i příběhy domorodých Austrálců a poválečných imigrantů. 

Pašování endemické australské fauny je bohužel také pravdivé, a cíleně jsem toto téma nechala otevřené, protože i přes velké snahy úřadů,
ilegální obchody nadále vzkvétají. 

5D3_2700.jpg
_MG_4375.jpeg

 

Tato kniha reflektuje skutečná fakta a události. Překvapilo mě, jak zmanipulované dějiny se ještě dnes tradují. Dějiny, které jsou v mnoha případech založené na lžích, výmyslech a zvrácených pohledech na skutečnost.

 

Velké díky putují muzeím: Maritime Museum Sydney, Australian Museum Sydney, National Australian Museum Melbourne, Victoria, The Rock Museum Sydney, Museum Canberra; WIRES za jejich skvělou záchranářskoku práci; knihám Rabbit-Proof fence od Doris Pilkington Garimara, Terra Nullius od Claire G. Coleman,
Dark Emu od Bruce Pascoe,
Carpentaria od A. Wright,
Blue Latitudes od Tony Horowitz
a dokumentům Utopia,
The First People, First Australians. 


A v neposlední řadě, díky organizaci Sokol
v Melbourne a Sydney, kde se vlastně tento příběh, při jednom povídání s místním štamgastem, zrodil.
Sokol přes 70 let poskytuje tolika lidem
daleko od domova českou kuchyni,
kulturní akce, českou školičku a
milé útočiště k vzpomínání na rodnou kotlinu.


 

bottom of page